foto1
Zespół Placówek Oświatowych w Opolu
foto1
Centrum Kształcenia Praktycznego w Opolu
foto1
Zespół Placówek Oświatowych w Opolu
foto1
Centrum Kształcenia Praktycznego w Opolu
foto1
Zespół Placówek Oświatowych w Opolu
Tel.+48 77 423 16 75
sekretariat@zpo.opole.pl

FACHOWIEC – określenie w zasadzie oznaczające specjalistę, dziś wypowiadamy je jednak czasem ironicznie; ale już ZAWODOWIEC, to zawsze jest Ktoś, a tytułem MISTRZA obdarzamy tylko najlepszych, z uznaniem doceniając kompetencje. Mistrz zawodu, choćby nawet był młody, to tytuł z pewnością pożądany w kręgach specjalistów; a może właśnie dlatego, że młody, a już mistrz – tym bardziej zasługuje na wyróżnienie.

Centrum Kształcenia Praktycznego w Zespole Placówek Oświatowych w Opolu już drugi raz zorganizowało konkurs branżowy, by wyłonić spośród opolskiej młodzieży Młodych Mistrzów Zawodu. Ideą konkursu jest podnoszenie rangi i jakości kształcenia zawodowego, rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań zawodowych oraz pogłębianie wiedzy i umiejętności w tym zakresie. Przedsięwzięcie, organizowane pod patronatem Prezydenta Miasta Opola oraz Opolskiego Kuratora Oświaty, jest wspierane przez lokalnych pracodawców, ponieważ – jak wskazywała w podsumowaniu konkursu Dyrektor ZPO Urszula Kowalczyk – im lepsza jakość kształcenia, wyższe umiejętności uczniów, a później pracowników, tym sprawniejsze jest funkcjonowanie firm.  W tym roku partnerem konkursu branżowego, a tym samym sponsorem cennych nagród, byli:

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna INVEST PARK

Opolska Izba Gospodarcza

OPEX S.A. – firma budowlana

Miasto Opole.

23 maja 2019 r. do pierwszego etapu konkursu przystąpiło 54 uczniów z 6 szkół  branżowych Opolszczyzny: Zespołu Szkół Zawodowych w Krapkowicach, Zespołu Szkół Mechanicznych w Namysłowie, Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w  Zdzieszowicach, Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu, Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu i Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu. Na początek młodzi adepci 8 zawodów rozwiązywali 30-minutowy test 25 pytań. Jego wyniki pozwoliły na wyłonienie trojga finalistów z każdej z 8 branż.

W drugim etapie Centrum Kształcenia Praktycznego w Opolu otworzyło przed uczniami swoje zasoby: pracownie praktycznej nauki zawodu z wyposażeniem, które pozwala na zdawanie egzaminów zawodowych. Tam uczestnicy konkursu w ciągu dwóch godzin wykonywali zadanie praktyczne, pod okiem komisji konkursowych, stosownie do specjalności i zawodu reprezentowanego przez ucznia. I choć poziom trudności zadań był porównywalny z egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe, to spokój i metodyczność działania młodych fachowców był naprawdę zawodowy! Jest to tym bardziej zaskakujące, że wśród finalistów znaleźli się nie tylko uczniowie trzecich – ostatnich klas, ale również pierwszo- i drugoklasiści.

Zanim rywalizacja młodych fachowców została rozstrzygnięta, uczniowie i zaproszeni Goście mieli okazję wysłuchać krótkiego wykładu Kierownika opolskiego biura Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Pana Szczepana Wojdyły oraz prelekcji Prezesa Opolskiej Izby Gospodarczej, Pana Henryka Galwasa. Obaj prelegenci podkreślali, że w naszym regionie nie brak miejsc pracy, a wciąż powstają nowe, które czekają zwłaszcza na  wykwalifikowanych „zawodowców” – absolwentów szkół branżowych i techników, wyspecjalizowanych w nowoczesnych technologiach z różnych dziedzin. Zabrzmiała nuta patriotyczna, gdy Prezes OIG, chwaląc zaangażowanie i zdolności uczniów, zachęcał młodych do pozostania w regionie i  wykorzystania ich potencjału dla budowania gospodarki naszej małej i dużej Ojczyzny. Tymczasem, by duch nie osłabł, gospodarze zadbali i o strawę dla ciała, częstując wszystkich gości ciepłym posiłkiem, co uczniowie docenili bardzo, gdyż aura nie rozpieszczała ani słońcem, ani temperaturą.

Kulminacyjnym punktem dnia było oczywiście ogłoszenie wyników konkursu i rozdanie nagród dla zwycięzców i wyróżnionych. Tytuł Młodego Mistrza Zawodu otrzymali:

W ZAWODZIE

UCZEŃ

Elektromechanik pojazdów samochodowych

Denis Stotko

Mechanik pojazdów samochodowych

Grzegorz Orzechowski

elektryk

Łukasz Mientus

ślusarz

Robert Piechura

Monter sieci i instalacji sanitarnych

Szymon Sobipan

Monter zabudowy i robót wykończeniowych

Daniel Jobczyk

Murarz – tynkarz

Jakub Fluder

Stolarz

Dawid Janus

Nazwiska wszystkich finalistów, a zwłaszcza wyróżnionych, których tu nie wymieniliśmy, zostały odnotowane w aktualnościach na naszej stronie www.zpo.opole.pl. Wszyscy nagrodzeni z uśmiechem zadowolenia obejrzeli nagrody, którymi były zestawy składające się z głośników bezprzewodowych, słuchawek bezprzewodowych oraz smartwatchy. Zatem warto było włożyć odrobinę wysiłku, by wygrać rywalizację. Odrobinę? Tak, bo Młodzi Mistrzowie Zawodu to z pewnością zawodowcy, nierzadko pasjonaci, bo takich umiejętności nie da się „wykuć” jak na szkolny sprawdzian. Jak mówią Łukasz Mientus i Damian Cebula – elektrycy  z ZSE z Opola: Lubimy to, co robimy, więc i sukcesy przychodzą łatwiej!

Życzymy zatem sukcesów na rynku pracy wszystkim zawodowcom, bo na takich specjalistów czekają pracodawcy.

 

BRANŻA BUDOWLANA:   

I miejsce 

 • wkrętarka MAKITA – OPEX
 • plecak – GAZ SYSTEM
 • voucher na przejazd quadem po firmowym torze POLARIS
 • album Historia rzemiosła – IZBA RZEMIEŚLNICZA

II miejsce 

 • dalmierz  laserowy- OPEX
 • powerbank – GAZ SYSTEM
 • apteczka – PZMot

III miejsce 

 • zestaw poziomic – OPEX
 • zestaw podarunkowy GAZ SYSTEM (z kubkiem termicznym)

Czytaj więcej: Nagrody w pierwszej edycji konkursu – maj 2018r

Pilnie poszukiwani są zawodowcy - specjaliści branży budowlanej, mechanicznej, elektrycznej i samochodowej… Takie ogłoszenia pojawiają się na rynku pracy, gdzie coraz częściej to pracodawcy poszykują specjalistów, a nie odwrotnie. Tym razem jednak ogłoszenie dotyczyło naboru zawodowców – uczniów wymienionych branż do konkursu MŁODY MISTRZ ZAWODU, organizowanego przez Centrum Kształcenia Praktycznego w ZPO w Opolu. 

  Ideą konkursu jest podnoszenie rangi i jakości kształcenia zawodowego, rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań zawodowych oraz pogłębianie wiedzy i umiejętności w tym zakresie. Nasza placówka ma na koncie różne inicjatywy służące promowaniu szkolnictwa zawodowego. Konkurs branżowy miał w maju 2018 r. swoją pierwszą edycję. Jego zorganizowanie, pod patronatem Prezydenta Miasta Opola, przez CeKaP wraz z Izbą Rzemieślniczą w Opolu oraz Opolską Izbą Gospodarczą, było możliwe dzięki zaangażowaniu partnerów: Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej INVEST PARK, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu oraz Polskiego Związku Motorowego w Opolu.  W szranki konkursowe o tytuł Młodego Mistrza Zawodu w 4 branżach: budowlanej, mechanicznej, samochodowej i elektrycznej, stanęło 77 uczniów szkół ponadgimnazjalnych i branżowych I stopnia z województwa opolskiego (ZSB, ZSM i ZSZ nr3 w Opolu, ZSZ w Opoleśnie, CKZiU w Strzelcach Opolskiech, ZSZ w Krapkowicach i ZSZ w Zdzieszowicach). Na zwycięzców czekał nie tylko splendor, udokumentowany dyplomem tytuł mistrza, ale również całkiem pokaźne nagrody, których fundatorami byli sponsorzy:

 • Miasto Opole
 • INVEST PARK
 • GAZ SYSTEM
 • IZBA RZEMIEŚLNICZA
 • OPOLSKA IZBA GOSPODARCZA
 • ENERGOPOL
 • OPEX
 • POLARIS

Czytaj więcej: Pilnie poszukiwani są zawodowcy