foto1
Zespół Placówek Oświatowych w Opolu
foto1
Centrum Kształcenia Praktycznego w Opolu
foto1
Zespół Placówek Oświatowych w Opolu
foto1
Centrum Kształcenia Praktycznego w Opolu
foto1
Zespół Placówek Oświatowych w Opolu
Tel.+48 77 423 16 75
sekretariat@zpo.opole.pl

W ramach IX Ogólnopolskiego Festiwalu Ekoenergetyki w Opolu, którego organizatorami byli: Fundacja na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki „Zielony Feniks”, Polski Związek Motorowy oraz Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Opole w dniu 23 listopada 2017 w Centrum Kształcenia Praktycznego odbyło się Młodzieżowe Forum Ekoenergetyki.

Gościliśmy około 150 uczniów ze szkół w Strzelcach Opolskich, Tułowic, Kędzierzyna-Koźla i Opola. Młodzież zwiedzała pracownie związane z zawodem technik urządzeń systemów energii odnawialnej, w których odbywają się zajęcia w CKP, m. in. : 

• pracownię OZE i montażu instalacji sanitarnych, 

• pracownię systemów energetyki odnawialnej, 

• pracownię systemów fotowoltaicznych, 

• pracownię konstrukcji montażu paneli fotowoltaicznych i solarnych.

Następnie uczniowie wzięli udział w wykładzie dr inż. Agnieszki Raduckiej - nauczyciela Zespołu Szkół nr 2 im. Władysława Orkana ze Szczecina nt: „Edukacji systemowej w ekoenergetyce - założenia i efekty.”  

Ciekawym elementem była prezentacja laureata europejskiego Konkursu innowacyjności uczniów - Jakuba Burzyńskiego z CKZiU z Wadowic, który wraz z opiekunem mgr inż. Henrykiem Bąkiem zaprezentował pracę konkursową nt. „Energia przyszłości - moja szkoła jako wyspa energetyczna - generator gruntowy” a także urządzenie wykorzystujące w produkcji energii elektrycznej ciepło zawarte w gruncie.

Ostatnim punktem programu były pokazy ratownictwa medycznego prowadzone przez grupę ratownictwa Gzowski, które młodzież śledziła z dużym zainteresowaniem.